Noc Solidarności i Współpracy
IMPREZA W SZKOLE…
Po co na piątkowo – sobotnią noc zostawać w szkole? Co ciekawego w ogóle można robić na początku weekendu w budynku, do którego przychodzi się, aby w pocie czoła zdobywać wiedzę? Czy nie lepiej uciec tuż po ostatnim dzwonku, a potem szukać wrażeń i rozrywki gdzie indziej?
Okazuje się, że niekoniecznie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 2014 r. grupa uczniów z klasy I a o rozszerzeniu historia i wiedza o społeczeństwie postanowiła pobawić się w szkole. Program od godziny dziewiętnastej wieczorem do ósmej rano wypełniały różnorodne i interesujące zajęcia.
Uczniowie zaczęli od gry „Zmień swój świat – inwestuj w Republice Zielonej”, której scenariusz – opracowany w I LO – został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie Ministra Środowiska. Uczestnicy wcielali się w przedsiębiorców, ale przy lokowaniu kapitału mieli brać pod uwagę nie tylko czynniki ekonomiczne, ale również społeczne i ekologiczne. W ten sposób młodzi ludzie uczyli się zasad zrównoważonego rozwoju (sustainable development). Stało się to również pretekstem do rozmowy o międzyludzkiej solidarności.
Ta wartość towarzyszyła również warsztatom kształtującym umiejętność współpracy, które wypełniły kolejny punkt programu. Konkurs o dziedzictwie polskiej Solidarności, tańce integracyjne, ćwiczenia wymagające kooperacji uczyły, jak budować sprawnie funkcjonującą grupę.
Reszta nocy to spotkanie z kinem. Obok horrorów i filmów akcji nie zabrakło również miejsca na ambitny obraz pt. „Hotel Ruanda”. Pokazał on losy mniejszości Tutsi w starciu z większością Hutu w tym małym afrykańskim państwie w 1994 r. Przy okazji uświadomił młodzieży dzieje największego ludobójstwa po 1989 r. i pokazywał właściwe postawy heroizmu i solidarności.
Badacze społeczni alarmują, że młodym Polakom brakuje umiejętności współpracy i innych umiejętności interpersonalnych. Klasie I a udało się odpowiedzieć na te alarmujące wypowiedzi dzięki organizacji Nocy Solidarności i Współpracy. Przedsięwzięcie to także element projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Solidarna Szkoła”, który realizuje I LO.
Obraz: Martin Abegglen – www. filckr.com – licencja Creative Commons; zdjęcia: Karolina Rubacha.