Company Logo

Adres

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 
w Łukowie
ul. Ks. Kard. St. Wyszyńskiego 41
tel./fax (025) 798 29 25
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Historia szkoły

KALENDARIUM HISTORII
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W ŁUKOWIE

 

1911 – powstała czteroklasowa Szkoła Handlowa

1916 – po przeniesieniu do dawnego budynku klasztornego placówkę przemianowano na sześcioklasową Szkołę Realną

1918 – szkole nadano imię Tadeusza Kościuszki, a protektorat nad nią objęła Rada Miejska

1919 – szkołę przejęło państwo, nosiła ona nazwę Gimnazjum Państwowe im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie

1919 – 1920 – walki uczniów i nauczycieli w wojnie polsko – bolszewickiej . Na czele oddziału uczniów z gimnazjum stanął profesor Stefan Walczak, a w 1919 r. w bitwie pod Dźwińskiem zginął młody Czesław Jacuk.

1921 – pierwsza matura w Gimnazjum Państwowym im. Tadeusza Kościuszki, do której dopuszczono 11 osób.

1923 – szkoła otrzymała sztandar.

1926 – z inicjatywy społeczności Gimnazjum Państwowego im. Tadeusza Kościuszki odsłonięto w Łukowie pomnik powstańców styczniowych przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego.

1933 – młodzież uczestniczyła w obchodach siedemsetlecia Łukowa, odbył się Zjazd Wychowawców i Wychowanków Szkół Łukowskich (byłej Szkoły Miejskiej, byłej Pensji Żeńskiej, byłej Szkoły Handlowej i Realnej, Gimnazjum Państwowego im. Tadeusza Kościuszki, ,Gimnazjum Żeńskiego Towarzystwa Szkoły Średniej).

1936 – reforma Jędrzejewicza, szkoła zaczęła funkcjonować jako dwustopniowa – Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie.

1938 - Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie stało się szkołą koedukacyjną.

1939 – 1944 – działania II wojny światowej w Łukowie. Pojawiły się pierwsze zniszczenia  szkoły, zajęto budynek gimnazjum na potrzeby wojska, dewastacji uległ dobytek szkolny i księgozbiór.  Nauczyciele rozpoczęli tajne komplety – główną organizatorką okazała się Bronisława Junkielesówna, a w podziemnym nauczaniu brali także udział: Maria Rydzaj – Czyrkowa, Bronisława Kaletówna, Stanisława Gnoińska, Irena Mroczkówna, Stefania Bastgen, Franciszek Wierzejski, Maria Bachulska, ks. Ignacy Sopyła, ks. Jan Rosa, Joanna Siemiątkowska, Irena Winklerówna. W czasie wojny zginęło wielu pedagogów „Kościuszki”: Ida Brandtstätter, Aleksander Szejman, w Katyniu rozstrzelano: Stanisława Łotockiego i Józefa Zennermanna, w wyniku ran odniesionych w czasie bombardowania zmarła Bronisława Kaletówna. Aresztowano: Marię Federowiczową, Janinę Fabierkiewicz, Zbigniewa Ulatowskiego, Stanisławę Gnoińską, Edwarda Serafina, Piotra Krechowicza. Uczniowie i absolwenci szkoły działali w ruchu oporu, walczyli na różnych frontach, złożyli ofiarę krwi…

1944 – po zdobyciu Łukowa przez Rosjan budynek szkoły został zaadaptowany na potrzeby szpitala, ale wkrótce rozpoczęła się nauka w jawnym Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki w starym drewnianym budynku dawnej szkoły. 

1945 – powrót szkoły do właściwego gmachu.

1952 – wybudowanie obok gmachu szkoły tzw. „Kamczatki”. 

1957 – Zjazd Wychowawców i wychowanków Łukowskich Szkół Średnich, powołanie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej.

1959 – przeniesienie biblioteki do oddzielnego budynku.

1960 – oddanie budynku internatu wraz z sekretariatem szkoły, gabinetem dyrektora., gabinetem lekarskim i dentystycznym, w tym roku oddano również do użytku budynek sali gimnastycznej.

1969 – szkoła otrzymała sztandar, ufundowany przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Łukowie.

1975 – powołanie Zespołu Szkół, w skład którego weszły szkoły dla pracujących i młodzieżowe liceum ogólnokształcące. 

1980 – 81 – „karnawał Solidarności” – w działalność związku zawodowego zaangażował się nauczyciel szkoły, Bogusław Dzido.

1991 – oficjalne oddanie do użytku nowego budynku szkoły z pracowniami przedmiotowymi a także    nowym sekretariatem, gabinetem dyrektora, salą widowiskową, gabinetem stomatologicznym, pokojem nauczycielskim i szatniami. 

1993 – Zjazd Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki w 75 rocznicę utworzenia szkoły. 

1998 - Zjazd Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki w 80 rocznicę utworzenia szkoły. 

1999 – rozpoczęcie współpracy międzynarodowej ze szkołami niemieckimi

2002 – wspólne wykonanie w Łukowie „Stworzenia świata” Josepha Haydna przez Chór „Lutnia”, Chóru Rudolf Steiner Schule z Wuppertalu oraz 60-osobową Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej.  Poprzednio utwór wykonano w Niemczech w 2000 r.

2003 –• Zjazd Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki w 85 rocznicę utworzenia szkoły, przekazanie nowego sztandaru. 

2004 – wspólne polsko – niemieckie wykonanie w Łukowie utworu „Carmina Burana” Carla Orffa.

2005 – uroczyste obchody Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej powiązane z oddaniem nowej hali sportowej

2007 – Licealiada – przedsięwzięcie zorganizowane dla szkół powiatu łukowskiego. W tym roku odbył się kolejny polsko – niemiecki koncert, wykonano Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta.

2008 - Zjazd Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki w 90 rocznicę utworzenia szkoły, wydanie publikacji „Alma Mater Lukoviensis. Z dziejów Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie (1918 – 2008)”.

2009 – wizyta trzystuosobowej grupy Niemców, wspólne wykonanie „Niemieckiego Requiem” Johannesa Brahmsa.

2011 – wizyta Niemców w Łukowie, wspólne wykonanie Mszy koronacyjnej C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.

2012 – oddanie do użytku nowego budynku dydaktycznego, Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej w I LO.

2013 – wizyta Niemców w Łukowie, wspólne wykonanie „Stworzenia świata” Josepha Haydna.

 

DYREKTORZY SZKOŁY:

Bronisław Przedpełski 1918 – 1931

Kazimierz Kieruczenko 1931 – 1932

Józef Zennermann 1932 - 1934

Piotr Krechowicz 1934 – 1939

Bronisława Junkielesówna 1944 – 1945

Edward Semil 1945

Piotr Krechowicz 1945 – 1950

Janina Tryboń 1950 – 1972

Józef Hawryluk 1972 – 1987

Ziemowit Dulny 1987 – 1992

Krzysztof Futera 1992 – 1997

Stanisław Trwoga 1997 – 2007

Grzegorz Rzymowski – od 2007

 

 

Spotkanie z rodzicami IV 2019.

 

W czwartek 4 kwietnia 2019 r. odbędą się w naszej szkole spotkania z rodzicami wszystkich uczniów.
W czasie spotkań rodzice uczniów kl. III zostaną poinformowani m.in. o przewidywanych ocenach z poszczególnych przedmiotów i zachowania na zakończenie roku szkolnego.

Program :
godz. 18:00 – spotkania rodziców z wychowawcami.
godz. 18:20 – 19:15 – spotkania rodziców z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

 

LOGI.KOM

 

Nauka skutecznego komunikowania się.

Na terenie UMCS w Lublinie sfinalizowany został projekt edukacji filozoficznej „LOGI.KOM. Od sztuki logicznego myślenia do sztuki skutecznego komunikowania się” realizowany w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym. Certyfikat ukończenia kursu z rąk wykładowców UMCS otrzymało 20 uczniów klasy humanistycznej. Przez kilka miesięcy (od września do lutego) brali oni udział w zajęciach fakultatywnych. Głównym celem projektu było podniesienie kompetencji ogólnorozwojowych, związanych z logiką i heurystyką, poprawnym argumentowaniem, krytycznym i samodzielnym myśleniem. Kurs obejmował 50 godzin warsztatów przeprowadzonych przez pracowników naukowych UMCS w Lublinie.

Czytaj więcej...

zbieramtowszkole.pl

,,Każdy ma coś, co może dać innym’” 

zbieramtowszkole


Nasz szkoła w roku szkolnym 2018/2019 przystąpiła do projektu Szkoła z misją: Zbieramtowszkole. Jest to projekt zainicjowany i rozwijany przez Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Księża gromadzą i przetwarzają pozornie bezwartościowe przedmioty np. baterie, zerwane łańcuszki, stare płyty, drobne monety, makulaturę, zniszczone zegarki itp. W ten sposób wspierają posługę ponad 100 misjonarzy w różnych częściach świata. Nasz szkoła nawiązała kontakt z misjonarzami i zaczęliśmy pomagać.

Czytaj więcej...

Spotkanie z przedstawicielami KPP w Łukowie

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE


Jak co roku uczniowie klas II wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami Komendy Powiatowej  Policji w Łukowie. Tematem było bezpieczeństwo na drodze. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego dzielili się z młodzieżą swoim długoletnim doświadczeniem, wskazywali na niebezpieczne zachowania kierowców.

Czytaj więcej...

Siatkarskie rozgrywki

 

UCZENNICE KONTRA ABSOLWENTKI

 

W dniu 8 kwietnia Absolwentki naszej szkoły rozegrały mecz z reprezentacją SKS piłka siatkowa dziewcząt I LO im. T. Kościuszki w Łukowie. Mecz zakończył się zwycięstwem 3:1 dla drużyny Absolwentek.

Czytaj więcej...

Sukcesy sportowe naszych piłkarek ręcznych

 
PIŁKARKI RĘCZNE Z BRĄZEM W WOJEWÓDZTWIE
 
 
 
 
Reprezentacja naszej szkoły w piłce ręcznej dziewcząt zajęła III miejsce w Wojewódzkiej Licealiadzie SZS - zdobywając brązowy medal. Gratulujemy!                                                                                    
 Stoją od prawej : Wiktoria Solnica (2I), Wiktoria Kurowska (2H), Iga Domańska (2D), Joanna Nowak (2D), Julia Wielgosz (3I), Agnieszka Kłos (1H), Zuzanna Przeździak (1H), Julia Wasak (2E), Kinga Nowicka (3C), Weronika Baniak (3C), Grzegorz Rzymowski (op.) W dolnym rzędzie od prawej : Dominika Karwowska (2H), Aleksandra Kudlak (3I), Dorota Koczkodaj (3I), Zofia Głębicka (2D) – kapitan drużyny, Agnieszka Dudka (2D) Weronika Wierzchowska (2G) oraz Natalia Lipińska (2H).

Podkategorie

Wirtualna wycieczka

phoca thumb l DSC06229

Tłumaczenie

Najlepsze Liceum Powiatu

logo - Srebrna Szkoa 2019

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Books!

KOK$, PaTrAs and Lechu. All right reserved.© NIE KLIKAC!!!