Company Logo

Adres

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 
w Łukowie
ul. Ks. Kard. St. Wyszyńskiego 41
tel./fax (025) 798 29 25
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Chór "Lutnia" w Herne

 

MIĘDZYNARODOWA WSPÓŁPRACA „KOŚCIUSZKI”

 

 

Kolejny raz współpraca szkół I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki z Łukowa oraz Hiberniaschule z Herne zaowocowała niesamowitym wydarzeniem muzycznym. Wspólny występ chórów obu szkół odbył się tym razem w Herne, w Niemczech.


    Tym wyjątkowy okazał się ten koncert, iż odbył się na powietrzu oraz pierwszy raz w historii Hiberniaschule dyrygowała kobieta – Constanze Hayn, nauczycielka tejże szkoły.
    Przed właściwą częścią koncertu uczniowie Hiberniaschule oraz mieszkańcy Herne mieli okazję obejrzeć spektakularny występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej "Łukowiacy", który przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentował polskie tańce i pieśni ludowe. Widowisko uświetnił występ chóru "Lutnia" I LO im. T. Kościuszki pod batutą Agnieszki Łukasik, wykonując śląską pieśń ludową "A w tej dolinie" Eugeniusza Fierla oraz "Piosnkę Dudarza" Ignacego Jana Paderewskiego.

 


    Następnie chóry: "Lutnia" oraz niemiecki z Hiberniaschule wykonały utwór w języku polskim "Modlitwa o pokój" Norberta Blacha oraz kantatę "Carmina Burana" skomponowaną przez Carla Orffa. Podczas koncertu wystąpili również niemieccy soliści: Julia Fuckert, Martin Glagovsek i Gerd Dowedeit-Bellinghausen.
    Tygodniowy pobyt w Niemczech był dla uczniów I LO również okazją do zwiedzania oraz integracji przez sport i zabawę. Już pierwszego dnia młodzież miała możliwość zmierzyć się w rozgrywkach piłki plażowej oraz koszykowej w dużym kompleksie sportowym i w aquaparku.
    W Oberhausen uczniowie mogli podziwiać wystawę poświęconą cudom natury oraz zakupić pamiątki. Ważnym wydarzeniem było również uczestnictwo młodzieży polskiej w święcie Bożego Ciała.  Rozegrany został też mecz piłki nożnej pomiędzy młodzieżą z obu państw, którego zwieńczeniem była wspólna dyskoteka.
    Stałym punktem programu wyjazdu do Niemiec jest wyjazd do Kolonii, by wspólnie podziwiać architekturę miasta, gotycką katedrę i pokonać ponad 500 stopni wchodząc na jedną z wież, a także odwiedziny w Muzeum czekolady.
    Pobyt w Herne okazał się także wspaniałą okazją do poznania codziennych obyczajów Niemców, którzy gościli młodzież z Polski w swoich domach, zapewniając im dodatkowe atrakcje.
    Współpracę obu szkół koordynują: Eckart Fuckert oraz Martin Glagovsek - dyrektorzy Hiberniaschule, dyrektor I LO w Łukowie Grzegorz Rzymowski oraz nauczycielki niemieckiego Teresa Kiryło i Agnieszka Łukasik prowadząca chór "Lutnia".


Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
                      logo PNWM

Wirtualna wycieczka

phoca thumb l DSC06229

Tłumaczenie

Najlepsze Liceum Powiatu

logo - Srebrna Szkoa 2019

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Books!

KOK$, PaTrAs and Lechu. All right reserved.© NIE KLIKAC!!!