Company Logo

Adres

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 
w Łukowie
ul. Ks. Kard. St. Wyszyńskiego 41
tel./fax (025) 798 29 25
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Chór "Lutnia" w Herne!

 

"Poprzez granice...młodzi ludzie tworzą sztukę i muzykę"

 

 

 

Po raz kolejny uczniowie Kościuszki mieli okazję odwiedzić zaprzyjaźnioną szkołę Hiberniaschule w Herne  w ramach międzynarodowej współpracy placówek. Tegoroczny projekt objął chóry z Izraela, Niemiec oraz Polski, a realizowany był pod hasłem „Poprzez granice … młodzi ludzie tworzą sztukę i muzykę”.  7 czerwca 2019 r. w Herne odbył się uroczysty koncert,  podczas którego swoje umiejętności  wokalne oraz instrumentalne zaprezentowało ponad 500 wykonawców.

 

Widowisko uświetnił występ chóru „Lutnia” z I LO im. T. Kościuszki w Łukowie pod batutą pani Agnieszki Łukasik, który zaprezentował trzy utwory: „Bogurodzicę” Sergieja Rachmaninowa, pieśń Taize „ Converte nos” oraz „Bonum est praestolari”  J. Blycharza. Goście mieli także okazję obejrzeć żywiołowy  pokaz tańców ludowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”. Ponadto, swoimi umiejętnościami pochwalił się zespół wokalny z Izreala oraz zespół bębniarzy grających na tradycyjnych instrumentach z wyspiarskiego państwa Trinidad i Tobago.

Międzynarodowy chór izraelsko-niemiecko-polski pod batutą Martina Glagovsek oraz przy akompaniamencie orkiestry z Hiberniaschule wykonał utwory: „Alleluja” G.F. Handela oraz wybrane fragmenty z „Requiem niemieckiego” J. Brahmsa. Zwieńczeniem koncertu był  śpiew „Ody do radości” w trzech językach oraz wykonanie wraz z ponad 700-osobową widownią  kultowej piosenki „We are the world”, która z powodzeniem może być nazwana hymnem współpracy międzynarodowej.

Tygodniowy pobyt w Niemczech był dla 90-osobowej grupy z Łukowa okazją do integracji poprzez zabawę i sport. Uczniowie wzięli udział w rozgrywkach piłki nożnej  oraz siatkówki plażowej, spędzili również popołudnie w aquaparku.  W pobliskim Oberhausen podziwiali wystawę poświęconą wyprawom górskim, a także mogli oddać się szałowi zakupów w największym w Europie centrum handlowym.

 

Stałym punktem programu wizyty w Niemczech była wycieczka do Kolonii, podczas której młodzież miała okazję podziwiać cuda architektury miejskiej, gotycką katedrę oraz zwiedzić Muzeum Czekolady.

Współpraca międzynarodowa daje nie tylko  możliwość poznania kultury i obyczajów innych krajów, nawiązania nowych znajomości, udoskonalenia umiejętności językowych, jest ona również niepowtarzalną lekcją szacunku i tolerancji.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia ze strony polskiej był m.in. ś.p. Mirosław Sójka - nauczyciel języka niemieckiego w I LO, którego pamięć została uczczona minutą ciszy podczas koncertu. Obecnie projekt koordynują: Eckart Fuckert oraz Martin Glagovsek- dyrektorzy z Hiberniaschule, dyrektor I LO im. T. Kościuszki w Łukowie - Grzegorz Rzymowski oraz nauczycielki języka niemieckiego – Teresa Kiryło i Agnieszka Łukasik, która jednocześnie prowadzi chór „Lutnia”.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

 

 

Wirtualna wycieczka

phoca thumb l DSC06229

Tłumaczenie

Najlepsze Liceum Powiatu

logo - Srebrna Szkoa 2019

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Books!